Czerwony Dworek 8 to późnobarokowy wiejski dom, w którym Fundacja h/2 od 2015 roku rozwija interdyscyplinarny Ośrodek wypoczynku i pracy twórczej. W domu organizowane są rezydencje dla artystów, spotkania i prezentacje, akcje i warsztaty, a raz do roku w pierwszym tygodniu września, odbywa się Grzybobranie im. Johna Cage’a – jesienny festiwal sztuki współczesnej inspirowany metodą pracy artysty.

Czerwony Dworek 8 znajduje się u podnóża Karkonoszy, najwyższego masywu górskiego Sudetów, w bliskiej odległości pasma górskiego Rudaw Janowickich oraz zbiornika wodnego Sosnówka. Okolica zachwyca przyrodą oraz architekturą pobliskiej Doliny Pałaców i Ogrodów. Dom, będący ostatnim budynkiem we wsi, położony jest tuż przy lesie w otoczeniu wielu tras spacerowych i rowerowych.  Najpiękniejszy widok – na najwyższy szczyt Karkonoszy, majestatyczną Śnieżkę – przedstawia się z okien obu mieszkań na południowej fasadzie domu

Fundacja h/2

Fundacja h/2 powstała z misją utworzenia i wspierania działalności ośrodka pracy twórczej Czerwony Dworek 8.

FUNDACJA_h2_logoCelami Fundacji są:
– wspieranie działalności artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie sztuki współczesnej,
– wspieranie idei zrównoważonego rozwoju i ładu przestrzennego,
– inicjowanie dialogu pomiędzy sztuką a nauką,
– inicjowanie międzynarodowej współpracy kulturalnej i intelektualnej,
– promowanie walorów turystycznych regionu.

Fundacja h/2 tworzona jest przez Macieja Markowskiego, muzyka, artystę i organizatora oraz Agnieszkę Kubicką-Dzieduszycką, kuratorkę i koordynatorkę projektów artystycznych, związaną Centrum Sztuki WRO i wykładowczynię w Katedrze Mediacji Sztuki wrocławskiej ASP.

Sekrety. Rezydencje pod Śnieżką.

Celem pobytów rezydencyjnych artystów jest wniknięcie w lokalną historię, badanie miejscowej specyfiki i szeroko rozumianych relacji oraz generowanie przestrzeni dla wielokierunkowej komunikacji i edukacji poprzez sztukę. Idea udostępnienia domu artystom opiera się na praktyce dzielenia się wspólną przestrzenią, wyobraźnią, wiedzą, umiejętnościami, pamięcią i innymi materialnymi i symbolicznymi zasobami.

Hasło rezydencji nawiązuje do dziecięcej zabawy w Sekrety, czyli tworzenia i odnajdywania ukrytych w piasku czy na łące, często przykrytych kawałkiem szkła, kolorowych obrazków ze świeżych kwiatów, kolorowych papierków, kamyczków i innych znalezionych przedmiotów. Metaforycznie odnosi się ono do aktualnego stanu lokalnej przestrzeni, której wiele aspektów wymaga aktualizacji czy zmiany perspektywy spojrzenia, lub ich ponownego odkrycia.

Rezydencje w Mysłakowicach są przeznaczone dla artystów i kuratorów pracujących z różnymi mediami i technikami, otwartych na spotkanie, wymianę i dzielenie się. Efektem ich pobytów ma być seria dyskretnych interwencji w wiejskie przestrzenie wspólne i publiczne, począwszy od domu i jego najbliższego otoczenia (ogród, łąka, las). Interwencje te, trwałe lub ulotne, mogą przybrać formę obiektów materialnych (np. wizualnych, dźwiękowych), czy zdarzeń pozostawiających ślady w indywidualnej i zbiorowej pamięci i wyobraźni mieszkańców.