Obiekty historycznePałac Staniszów

Późnobarokowa budowla z XIX-wieczną dobudową skrzydłeł otwierających się na wewnętrzny ogród. W 2012 r. uznany Pomnikiem Historii i włączony do grona zabytków o szczególnej wartości historycznej.

Na terenie Pałacu Staniszów znajduje się piękny park, restauracja oraz spa (opisane obok).

www.palacstaniszow.plWieża książęca w Siedlęcinie

Jednen z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Zbudowana w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora oraz najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane z początku XIV wieku.

www.wiezasiedlecin.plWieża Księcia Henryka w Grodnej

Jednen z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Zbudowana w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora oraz najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane z początku XIV wieku.

Więcej informacji tutaj.Wieża widokowa w Bukowcu

Wieża widokowa należy do założeń parkowo-pałacowych Bukowca.  Jest elementem wybudowanych „sztucznych” ruin zamku zwanego Kasselburg lub Warte.

Zamek ten miał urozmaicać jedno z najważniejszych założeń parkowo-krajobrazowych w ówczesnych Prusach założonych przez hrabiego von Reden – właściciela pałacu w Bukowcu.

Więcej informacji tutaj.Zamek Chojnik

Zamek murowany wzniesiony w latach 50. XIV wieku, składający się z zamku dolnego otoczonego fortyfikacjami. Po stronie północnej wznosi się cylindryczna wieża, a w północno-wschodnim narożniku baszta łupinowa. Wzdłuż murów kurtynowych znajdują się budynki mieszkalne i gospodarcze.

www.chojnik.pl

RekreacjaSpa Staniszów

Spa Pałacu Staniszów to pięknie umiejscowiony obiekt rekreacyjny zawierający basen, saunę oraz dwa jacuzzi: wewnętrzne i zewnętrzne. Na terenie spa znajduje się obszerna kolekcji obrazów Łodzi Kaliskiej. Wstęp 50 zł bez ograniczeń czasowych.

Więcej o Spa Staniszów tutaj.Termy cieplickie

Położony w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry – Cieplicach kompleks basenowy oparty na wodach termalnych. Baseny kryte/zewnętrzne/termalne, brodziki, atrakcje. SPA: sauny fińskie, parowa i infrared, bicze wodne, jacuzzi, tepidarium, grota śnieżna, fontanna lodowa, masaże.

www.termycieplickie.plJanské Lázně

Ośrodek uzdrowiskowy, centrum narciarskie (Černa hora) oraz basenowo-rekreacyjne. Świetna restauracja Biograf ze wybornym rzemieślniczym piwem Zilvar. Idealny punkt wyjściowy do najwyższych czeskich gór Karkonoszy, w zimie dla narciarzy, a w lecie dla turystów pieszych i rowerowych.

www.janske-lazne.cz

TurystykaSokolik i Krzyżna Góra

Sokolik to mekka wspinaczy skałkowych i świetny punt widokowy. Parking na Przełęczy Karpnickiej jest dobrą bazą wypadową do pieszych wycieczek na oba wzgórza. Przy Sokoliku znajduje się Zamek Bolczów.

Więcej informacjiGóra szybowcowa w Jeżowie Sudeckim

Najwyższy szczyt Małego Grzbietu: 561 m n.p.m – od roku 1924 szybowisko. Stanowi świetny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz funkcjonuje także jako baza restauracyjno-wypoczynkowa.


goraszybowcowa.wkarkonoszach.plPerła Zachodu

Obiekt PTTK – gościniec Perła Zachodu położony u stóp jeziora Modre. Obiekt z ponad 85-letnią historią malowniczo zawieszony tuż nad krawędzią urwiska – brzegu jeziora. Z tarasu oraz wieży widokowej rozpościera się ujmująca panorama jeziora Modrego z mostkiem i otaczającymi go skałkami,

www.perlazachodu.euMumlavský vodopád

Piękny górski wodospad z możliwością orzeźwiającej kąpieli – znakomite miejsce na spędzanie czasu w najgorętsze dni. Powyżej wodospadu schronisko z restauracją. 

pl.wikipedia.org/wiki/Wodospad_Mumlawy